Zhodnocení MČR oblastních výběrů žactva 2007

Dovoluji si zhodnotit letošní MČR. Naše tři družstva byla na 2., 5. a 6. místě, čtvrté na 17, místě, což je při počtu 21 družstev opravdu úspěch. Tři družstva byla na velké bedně.  Důvodem problémů se čtvrtým žákovským družstvem za východočeskou oblast byla neúčast děvčat z kategorie D14, důvody jejich neúčasti byly – Novotná PHK běžela za oddílové družstvo dorostu, Havlíčková JIL – odmítla svou účast již loni, Palasová SJC a Charvátová VRL – odmítly účast letos, Peremská SRK – onemocněla den před odjezdem vysokými horečkami. Nakonec musela běžet náhradnice z D12. Vzhledem ke skutečnosti, že v roce 2008 očekáváme další výrazný úbytek děvčat v kategorii D14, uvažujeme o dočasném snížení počtu družstev na tři.

Nyní již k samotnému hodnocení družstev. Odjížděli jsme ze závodu východočeského poháru ve Studenci, kde nám celý den silně pršelo, děti měly mokré všechny věci na běhání a často i oblečení, které měly na sobě. V autobuse jsme se trochu zregenerovali, protože cesta byla dlouhá. V Opavě jsme měli zajištěné – díky Petře Novotné – ubytování v tělocvičně, kde jsme byli sami, takže teplé sprchy, dlouhá chodba na usušení bot, umývárny, kde si všichni vyprali dresy a dostatek místa k jejich usušení. Stravování bylo v restauraci vzdálené cca 5 minut chůze a jídla bylo až moc.

V sobotu se všichni zúčastnili veřejného závodu žactva, tento závod měl být pro žáky tréninkem na neděli. Žákovská štafeta ve složení Chloupek, Grundmann a Čermák vyhrála a štafeta ve složení Kos, Kos, Maňák byla třetí. U děvčat vyhrála štafeta ve složení Kamenická, Knapová, Procházková. Štafety se výrazně nepovedly některým žákům v kategorii H12 – Kaplan, Ptáček....takže jsme měli obavy, jak to bude v neděli. Ale kluci si to odbyli v sobotu a v neděli již běželi dobře, hlavním důvodem však bylo, že tratě pro H12 byly neúměrně lehké, jeden závodník prohlásil, že tak lehkou trať snad ještě neběžel. Jednotlivá družstva byla postavena podle výsledků východočeského poháru jaro 2007. Vzhledem k počtu závodů a jejich dobré kvalitě by měl být krajský žebříček dostatečným zobrazení výkonnosti žáků.Většina dvanáctek byla na takovém závodě úplně poprvé a nervozita vykonala své.  Získané zkušenosti se jistě budou hodit za rok.

A družstvo – Kos Olda                 (6. čas na úseku 30,58 – nejlepší čas 26,42)

2. místo          Reslová Hana         (3. čas – 26,22 – 25,33)

Mašek Ondřej      (11. čas – 22,55 – 19,18)

Kulhavá Eliška       (3. čas – 22,41 – 21,58)

Svobodová Lenka   (3. čas – 21,53 – 19,13)

Křivda Martin        (7. čas – 20,25 – 17,45)

Procházková Klára (3. čas – 26,29 – 23,35)

Čermák Jan             (2. čas – 29,17 – 28,09)

Takže nikdo z družstva A neměl nejlepší čas na úseku, všichni měli ještě rezervy, ztráta 5,54 na první nebyla tak velká, ale nebylo v moci družstva (podle výsledků) ji smazat. Považujme tedy stříbrné medaile a druhé místo na MČR oblastních výběrů za úspěch a přiznejme si, že letos byli Středočeši prostě lepší.

B družstvo – Grundmann Jan        (2. čas na úseku – 27,23 – nejlepší čas 26,42)

5. místo          Knapová Lenka         (5. čas – 26,32 – 25,33)

Kaplan Martin           (9. čas – 22,44 – 19,18)

Machačová Michaela (9. čas -  25,25 – 21,58)

Ďoubalíková Anna     (9. čas –  27,32 – 19,13)

Waněk Adam              (5. čas – 19,13 –  17,45)

Fundová Eliška           (7. čas – 28,20 – 23,35)

Maňák Matěj              (11.čas – 33,26 – 28,09)

Béčko se dlouho drželo v boji o medaile. Skvěle rozběhl Grundmann a až po Waňka bylo družstvo pořád na špici a byla naděje na medaili. Potom bohužel oba finišmeni Fundová a Maňák nepodali své obvyklé skvělé výkony, Eliška měla ztrátu na první téměř 5 minut a Matěj více než 5 minut. Určitě zde sehrály roli nervy z dlouhého čekání na svůj úsek. Musíme kostatovat, že béčko mohlo mít lepší umístění, ale nevyšlo to.

C družstvo – Chloupek Adam          (1. čas na úseku – 26,42)

6. místo         Kamenická Kateřina  (8. čas – 28,19 – 25,33)

Štál Jan                        (17.čas – 25,12 – 19,18)

Šmejcová Anna            (8. čas – 25,01 – 21,58)

Novotná Klára              (6.čas – 24,28 – 19,13)

Janeba Vladimír          (9. čas – 23,05 – 17,45)

Kulhavá Šárka            (12.čas – 33,01 – 23,35)

Slanař Matěj                (13.čas – 36,01 – 28,09)

Céčko se drželo od druhého úseku na šesté pozici a všichni pořadí dodrželi, takže družstvo mělo celkem vyrovnaný výkon. Mimo Adama Chloupka, který podal vynikající výkon, zaběhl nejlepší čas na prvním úseku a zajistil tak mírný náskok ostatním běžícím za ním. Dovoluji si říct, že na C družstvo podali v rámci ČR výkon slušný a šesté místo – velká bedna je pro ně úspěchem. V tomto družstvu bych ráda ještě pochválila Vláďu Janebu a Klárku Novotnou, kteří jsou opravdu ještě mladší dvanáctky, Klárka je věkem ještě desítka, běželi dobře.

D družstvo – Kos Tomáš                 (11. čas – 31,59 – nejlepší čas na úseku - 26,42)

17. místo        Kochová Nikola           (4. čas – 26,30 – 25,33)

Ptáček Martin              (7. čas – 21,53 – 19,18)

Šádková Martina       (19. čas – 35,28 – 21,58)

Pacholíková Lucie      (20.čas – 43,09 – 19,13)

Tázlar Vojtěch             (13.čas – 24,20 – 17.45)

Petrasová Zuzana        (19.čas – 55,03 – 23,35)

Světelský Jakub            (8. čas – 32,16 – 28,09)

Déčko ji bylo doplněno třemi náhradníky. Přesto zde opravdu zaslouží pochválit Nikola Kochová a Martin Ptáček – náhradník, kteří běželi dobře, také Jakub Světelský při celkem beznadějné pozici družstva zaběhl pěkný čas. Na pozici D14 - 7. úsek již běžela náhradnice z D12 Zuzka a závod jí nevyšel.

Do dorostu nám odchází většina žáků ze čtrnáctek, zůstávají pouze Procházková a Grundmann. Takže všem přejeme hodně úspěchů v barvách dorosteneckých družstev svých oddílů a některým z nich vavříny a medaile v kláních mezinárodních v reprezentačním družstvu dorostu ČR.

V roce 2008 proběhnou obvyklá soustředění žactva – jarní testování, jarní mapové soustředění a podzimní mapové soustředění – případně opět účast na štafetách, jako letos. Děkujeme všem trenérům žactva, kteří trénují své svěřence a jsou nápomoci při soustředěních žactva. Trenéři z malých oddílů, kteří máte mezi svými žáky jednoho nebo dva takové, u který se dá předpokládat jejich účast na soustředěních žákovského výběru, motivujte žáky, aby na tyto akce jezdili, protože se zde porovnají s nejlepšími žáky v oblasti a tréninky je zase  dostanou trochu dál. Nezapomeňte na bezvadnou partu, která na těchto soustředěních vzniká a na kamarádství, která vydrží roky.

Ještě jednou děkujeme všem, kteří něco dělali a jen nekoukali. A příští rok – 2008 – si zkusíme vzít titul Mistr České republiky zpět! Ahoj